Uusi hanke tuo luontohaitat osaksi yritysten kirjanpitoa ja tukee kestävää liiketoimintaa.
Suomeen rakentuu kansainvälisesti merkittävä avoin tietokanta, jonka avulla yritykset voivat ensimmäistä kertaa laskea liiketoimintansa luontojalanjäljen numeerisesti ja vertailla sitä globaalisti. Tietokannan kehittävät Jyväskylän yliopisto, Avoimen tiedon keskus ja Ecobio Oy.
Luontojalanjäljellä tarkoitetaan toiminnan aiheuttamaa haittaa luonnolle. Toistaiseksi vaikutuksia on arvioitu lähinnä laadullisesti, mutta numeerinen ja vertailukelpoinen data on puuttunut. Nyt asia aiotaan paikata koneluettavalla, avoimella ja kaikkien saavutettavissa olevalla tietokannalla.
− Tietokanta on aluksi suunnattu asiantuntijoille, mutta tulevaisuudessa kehitämme tietokantaan yksinkertaisia työkaluja, kuten luontojalanjäljen laskurin, jota kuka tahansa voi käyttää, sanoo hankkeen kehittäjä ja toinen johtaja, Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori Sami El Geneidy.
Tietokantaa pääsevät hyödyntämään siis myös vastuullisuudesta kiinnostuneet sijoittajat.
Tietokanta sisältää luontohaittakertoimet noin 200 hyödykkeelle ja hyödykekategorialle, esimerkkeinä it-laitteet, naudanliha, tuulivoima ja finanssipalvelut. Kertoimien avulla voidaan arvioida yksittäisten tuotteiden ja palveluiden keskimääräistä vaikutusta luontoon.
Hankkeen tavoitteena on integroida luonnon kuormitus osaksi yritysten kulutuskirjanpitoa. Tämä tukee yrityksiä ympäristövaikutustensa tunnistamisessa ja pienentämisessä. Yritykset voivat jatkossa tarkastella sekä omaa että arvoketjujensa luontojalanjälkeä entistä tarkemmin.
− Luontokato on jopa ilmastonmuutosta suurempi uhka, ja haluamme, että Suomi pysyy kansainvälisesti kärkijoukoissa luontokadon torjunnassa, kommentoi hanketta rahoittavan Ecobion johtava konsultti Tiina Paajanen.
