FED saa toukokuussa uuden vetojuhdan. Trump on vaatinut radikaalia korkojen heikentämistä, mutta sellaista ei ole näköpiirissä.
Yhdysvaltojen keskuspankki Fedin uuden pääjohtajan nimitys tuli julki tammikuussa. Danske Bankin vanhemman analyytikon Antti Ilvosen mukaan keväällä johtoon astuva Kevin Warsh on hyvä valinta myös muiden kuin Trumpin näkökulmasta. Warshilla on vaikuttava työhistoria, sillä hän on ollut Fedin johtokunnassa jo vuosina 2006–2011, ja hän oli vahva kandidaatti Fedin johtoon jo 2017, kun pääjohtaja valittiin edellisen kerran. Lisäksi hän on toiminut Bushin hallinnon neuvonantajana ja yksityisellä sektorilla Morgan Stanleyn investointipankissa.
Myös markkinareaktio oli Ilvosen mukaan Yhdysvaltojen kannalta positiivinen: dollarin valuuttakurssi vahvistui hieman, ja kullan sekä monien muiden jalometallien hinnat laskivat hetkellisesti.
– Markkinan korko-odotuksiin siitä, kuinka Fedin uskotaan kehittävän rahapolitiikkaa lähitulevaisuudessa seuraavan 1–2 vuoden aikana, ei tullut muutoksia. Markkinalla ei esimerkiksi alettu hinnoitella, että korkoja alettaisiin leikata nopeammin kuin aikaisemmin, mitä Trump on vuoden aikana vaatinut.
Kun Warshin ensimmäinen korkopäätös tapahtuu kesäkuun puolivälissä, markkina kuitenkin odottaa, että korkoja todennäköisesti leikataan.
– Saattaa olla, että uuden puheenjohtajan pitää alussa näyttää, että lähtee toteuttamaan leikkauslinjaa. Mutta uskon hänen ymmärtävän itsenäisen keskuspankin merkityksen ja toteuttavan järkevää rahapolitiikkaa, Ilvonen sanoo.
Keskuspankille tärkeintä on kuitenkin uskottavuus ja se, että kansalaiset ja talouden toimijat voivat luottaa, että se toimii itsenäisesti eikä ole presidentin ohjausnuorassa. Ilvonen muistuttaa, että rahapolitiikasta päättää loppujen lopuksi 12 äänestäjää, ja puheenjohtajalla on vain yksi ääni kuten kaikilla muilla.
– Yksin hän ei voi suuntaa kääntää.

