Valtiovarainministeriön selvitys vastasyntyneiden ensisijoituksesta sisältää useita samoja ratkaisuja, joita Suomen Osakesäästäjät esitti Kansalaissalkku-aloitteessaan: automaattisen, ikäluokkakohtaisen ja keskitetysti hallinnoidun sijoituksen sekä mahdollisuuden kytkeä sijoitus talousopetukseen.
Suurin näkemysero koskee sijoituskohdetta: VM tarkastelee globaaliin indeksirahastoon perustuvaa mallia, kun taas Osakesäästäjät haluaa säilyttää konkreettisen yhteyden suomalaisiin pörssiyhtiöihin. Osakesäästäjät esittää ensisijoituksen määräksi 500 euroa ja sijoituksen lukitsemista 25 vuoden ikään asti.
Jokainen lapsi saisi mallissa saman lähtökohdan omistamiseen riippumatta siitä, millainen sijoitusosaaminen tai sijoittamisen kulttuuri hänen perheessään on.
– Ensisijoituksen tärkein hyöty ei synny vain euroissa, vaan siitä, että jokainen suomalainen oppii jo lapsena, mitä omistaminen tarkoittaa,Suomen Osakesäästäjien toimitusjohtaja Karri Salmi sanoo.
Yhteinen rakenne, mutta eri näkemys sijoituskohteesta
Suomen Osakesäästäjien Kansalaissalkku-aloitteen lähtökohtana on automaattinen ja koko ikäluokan kattava sijoitus. Jokaiselle vastasyntyneelle muodostettaisiin yhtä suuri osuus oman ikäluokkansa yhteisestä sijoitussalkusta ilman, että huoltajilta edellytetään sijoituspäätöksiä tai muita toimenpiteitä. Kansalaissalkku on alusta lähtien suunniteltu myös osaksi talousopetusta.
Valtiovarainministeriön tarkastelemassa Valtion Eläkerahaston eli VER:n mallissa jokaiselle ohjelman ehdot täyttävälle vastasyntyneelle kirjattaisiin puolestaan automaattisesti osuus ikäluokkakohtaisesta alasalkusta. Huoltajilta ei edellytettäisi toimenpiteitä, sijoituksen kehitystä voisi seurata asiointipalvelussa ja salkkua sekä siihen liittyviä talousosaamisen materiaaleja voitaisiin hyödyntää opetuksessa.
Osakesäästäjien näkemyksen mukaan nämä ovat Kansalaissalkun kannalta olennaisia yhtymäkohtia.
Suurin ero liittyy sijoituskohteeseen. VM:n VER-malli perustuisi globaalia yleisosakeindeksiä seuraavaan passiiviseen indeksirahastosalkkuun. Kansalaissalkussa ikäluokan salkku puolestaan muodostettaisiin suomalaisista pörssiyhtiöistä.
Osakesäästäjät katsoo, että juuri konkreettinen yhteys yrityksiin tekee sijoituksesta erityisen vahvan välineen talousosaamisen ja omistamisen kulttuurin rakentamiseen.
Omistajuutta pitää voida myös seurata ja ymmärtää
Valtiovarainministeriö arvioi julkisen sektorin hallinnoiman mallin vaikutuksen omistamisen kulttuuriin pääosin neutraaliksi, koska lapselle syntyisi saamisoikeus ikäluokkakohtaiseen alasalkkuun eikä suoraa omistusta yksittäisiin arvopapereihin.
Osakesäästäjät painottaa omistajuudessa toista näkökulmaa. Omistamisen kulttuuri ei synny vain siitä, voiko alaikäinen käyttää osakkeenomistajan juridisia oikeuksia. Se syntyy myös siitä, että lapsi tietää omistavansa, seuraa sijoituksensa kehitystä ja oppii ymmärtämään yrityksiä, tuottoa, riskiä, osinkoja ja korkoa korolle -ilmiötä.
Kansalaissalkku on suunniteltu juuri tätä varten. Yhteisen salkun kehitystä voitaisiin käyttää opetuksessa läpi peruskoulun ja toisen asteen esimerkiksi korkoa korolle -ilmiön, osinkotuottojen, yritysten kannattavuuden ja rahoitusjärjestelmän tarkasteluun.
Vaikka globaali indeksirahasto on hajautettu ja kustannustehokas ratkaisu, Osakesäästäjät katsoo, että mallissa tulisi säilyttää mahdollisimman konkreettinen yhteys omistamiseen, suomalaisiin yrityksiin ja suomalaiseen talouteen.
Osakesäästäjät esittää 500 euron sijoitusta ja 25 vuoden sijoitusaikaa
Valtiovarainministeriön selvityksen lähtökohtana on 300 euron ensisijoitus. Kansalaissalkussa jokaisen vastasyntyneen sijoituksen lähtöarvo olisi 500 euroa.
Osakesäästäjien näkemyksen mukaan 500 euroa on perusteltu lähtötaso ja sijoituksen tulee olla aidosti pitkäaikainen. Kansalaissalkussa varat olisivat lukittuina 25 vuoden ikään saakka. Tämän jälkeen sijoituksen voisi realisoida verollisena tai jättää edelleen pitkäaikaiseen sijoitukseen.
Pidempi sijoitusaika vahvistaa korkoa korolle -vaikutusta ja tukee ajatusta siitä, ettei kyse ole täysi-ikäistymisen yhteydessä saatavasta kertaluonteisesta rahalahjasta vaan pitkäaikaiseen säästämiseen ja omistamiseen kasvattavasta järjestelmästä.
Seuraava vaihe on poliittinen
Valtiovarainministeriö on ottanut selvitystyössään huomioon Suomen Osakesäästäjien Kansalaissalkku-ehdotuksen. Selvitys ei kuitenkaan vielä ratkaise sitä, toteutetaanko vastasyntyneiden ensisijoitus tai millä mallilla se toteutettaisiin.
Osakesäästäjien näkemyksen mukaan seuraavaksi tarvitaan poliittinen ratkaisu siitä, eteneekö vastasyntyneiden ensisijoitus jatkovalmisteluun ja millä periaatteilla se rakennetaan.
Suomen Osakesäästäjät antaa selvityksestä oman lausuntonsa ja jatkaa työtä sen puolesta, että vastasyntyneiden ensisijoitus toteutetaan tavalla, joka vahvistaa pitkäaikaissäästämistä, talousosaamista ja omistamisen kulttuuria.
Tavoitteena on, että jokainen suomalainen saa jo lapsena saman lähtökohdan omistamiseen – riippumatta hänen perhetaustastaan.
