Mikrosäästäminen on helppo tapa laittaa rahaa säästöön vähän kerrallaan ja melkein huomaamatta.
Kuukausisäästäminen rahastoon on monelle tuttua, mutta myös mikrosäästämisen suosio kasvaa. Siinä säästöön kertyy rahaa lähes huomaamatta, ja ajan myötä pienistä puroista kasvaa suurempia.
Mikrosäästämisen palveluja tarjoavat tällä hetkellä Suomessa ainakin S-Pankki, OP ja Aktia.
S-Pankin mobiilissa toimivalla Säästäjä-palvelulla voi säästää pienen summan jokaisen pankkikortilla maksetun ostoksen yhteydessä. Kerralla säästettävä summa voi olla 0,5–5 euroa. Rahat säästetään rahastoihin, joita on tarjolla kaksi:
- S-Pankki Varainhoito Säästäjä 10, joka on osakesijoitusten ja korkopapereiden yhdistelmä ja
- S-Pankki Varainhoito Säästäjä 100, joka sijoittaa osakemarkkinoille.
Säästäjän kautta voi säästää myös S-Ryhmän ostoksista kertyneet bonukset. Keväällä S-Pankki pilotoi kokeilua, jossa asiakkaat saivat ohjata pullonpalautusrahat suoraan rahastoon.
OP:n Säästölipas-palvelu tarjoaa myös mahdollisuuden säästää debit-korttiostosten yhteydessä. Palvelussa voi määritellä itselleen sopivan summan, joka siirtyy Säästöpossu-palveluun jokaisesta ostoksesta. Varat voi joko jättää sinne säästöön tai asettaa siirtymään rahastoihin. Säästöpossussa on kiinteä 0,30 prosentin talletuskorko.
Rahastovaihtoehtoja on tarjolla seitsemän:
- OP-Ilmasto
- OP-Puhdas Vesi
- OP-Kestävä Maailma
- OP-Maailma -indeksi
- OP-Suomi -indeksi
- OP-Eurooppa -indeksi
- OP-Pohjoismaat -indeksi
Aktia tarjoaa Mikrosäästäjä-nimisen palvelun. Sen periaate on sama kuin S-Pankilla ja OP:lla: käyttäjä valitsee summan, jonka haluaa siirtyvän säästöön jokaisen pankin debit-kortilla tehdyn ostoksen yhteydessä. Summa voi olla 0,5–15 euron väliltä. Säästetyt rahat siirretään asiakkaan valitsemiin rahastoihin. Tarjolla ovat kaikki Aktian hallinnoimat rahastot.
Suosio kasvaa
Mikrosäästämisen suosio on kasvussa. S-Pankki kertoi alkukesästä, että sen Säästäjä-palvelun käyttö kasvoi edellisen vuoden aikana 18 prosenttia. Tällä hetkellä palvelulla on yhteensä lähes 120 000 käyttäjää.
S-Pankin mukaan käyttäjistä puolet sijoittaa palvelun kautta säännöllisesti S-Ryhmän bonukset. 55 prosenttia käyttäjistä laittaa säästöön jokaisesta debit-korttiostoksesta 0,5–5 euroa. 31 prosenttia käyttäjistä käyttää molempia säästötapoja.
− Mikrosäästämisen trendiä selittää varmasti osaltaan tietoisuuden kasvu, helpoksi tehdyt matalan kynnyksen palvelut sekä toisaalta myös suomalaisten kotitalouksien tilanne – monessa kotitaloudessa on viime vuodet eletty taloudellisesti melko tiukasti. Tällaisessa tilanteessa suurempien sijoitusten tekeminen on saattanut olla haastavaa, S-Pankin ekonomisti Janne Ronkanen sanoo.