Yhdysvaltain ja Israelin hyökkäyksen vaikutukset globaaleille sijoitusmarkkinoille näyttävät jäävän rajallisiksi.
Yhdysvallat ja Israel iskivät viikonloppuna laajoilla ilmahyökkäyksillä Iraniin, mihin Iran vastasi omilla ohjus- ja droneiskuillaan. Markkinoilla iskuja osattiin odottaa Yhdysvaltojen lisättyä sotilaallista läsnäoloaan alueella. Vaikka Iranin vastatoimet, mukaan lukien Hormuzinsalmen käytännön sulkeminen, ovat lisänneet epävarmuutta ja nostaneet öljyn hintaa, markkinaliikkeet ovat toistaiseksi pysyneet maltillisina.
– Vaikka Lähi-idän tilanne on kiristynyt, globaalit markkinavaikutukset jäävät todennäköisesti rajallisiksi. Talouden ja yritysten tuloskehitys ovat edelleen osakemarkkinoiden keskeisimmät ajurit, sanoo OP Pohjolan päästrategi Lippo Suominen.
Geopoliittiset kriisit ovat historiallisesti harvoin aiheuttaneet pitkäkestoisia häiriöitä maailmantaloudelle. Tälläkin kertaa keskeinen riski kulkee öljyn hinnan kautta. Talous- ja tuloskasvun nähdään edelleen olevan osakemarkkinoiden tärkein ajuri.
– Öljyn hinta on noussut, mutta ei tasolle, joka uhkaisi talouskehitystä laajemmin. Sijoittajilla on luottamus siihen, ettei kriisi laajene eikä pitkity, Suominen sanoo.
Nykytilanteessa osakkeet pysyvät ylipainossa salkuissa. Markkinoiden odotetaan heilahtelevan epävarmuuden lisääntyessä, mutta vaihtelun arvioidaan jäävän rajalliseksi, ellei kriisi merkittävästi laajene tai pitkittyy.
